Aby zostać grafikiem musimy posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Nie wystarczy byśmy poznali podstawy obsługi programów graficznych – to nie czyni nas grafikiem. Dobry grafik będzie nie tylko potrafił obsługiwać programy typu Corel Draw czy Adobe Photoshop. Dobry grafik będzie posiadał również wiedzę na temat wykonywania reklam, ta wiedza jednak również przemija, gdyż trendy na rynku reklamowym się zmieniają. Co za tym idzie – musimy stale być na bieżąco. Grafik który wypadnie z obiegu na kilka lat wiele rzeczy musi nauczyć się od nowa, taka praca.

Etatowy grafik

Czasami może się wykończyć. Otrzymuje na ogół marne wynagrodzenie, za które wykonuje naprawdę ciekawe projekty. Grafik etatowy na ogół nie zarabia zbyt wiele, jednak ma bezpieczeństwo gdyż co miesiąc otrzyma wynagrodzenie. Są także minusy takiej pracy, część pieniędzy ze swojej wypłaty należy przeznaczyć na dojazdy do pracy, czym dalej ona się znajduje od naszego miejsca zamieszkania – tym więcej zapłacimy. Praca w korporacji może takiego grafika wykończyć, szczególnie jeżeli jest on dobrym specjalistą, artystą który średnio dba o awanse a chce wykonywać tylko swoją pracę. Prędzej czy później może znaleźć się ktoś, kto takiego grafika wykurzy. Tak więc tu warto zastanowić się nad tym czy nie zostać freelancerem – tacy graficy naprawdę dobrze zarabiają, jeżeli potrafią znaleźć dla siebie odpowiednie zlecenia.

Freelancer

To grafik który na ogół pracuje z domu, z centrum handlowego siedząc w ulubionej kawiarni. Nie ma znaczenia lokalizacja grafika, gdyż wszystkie zlecenia wykonuje przez internet. Od czasu do czasu zdarzy się sytuacja, w której grafik będzie musiał spotkać się ze zleceniodawcą, to jednak dotyczy większych zleceń, a pieniądze za takie spotkanie zostaną zwrócone – koszty paliwa, ewentualnego noclegu. Freelancer może posiadać firmę, ale nie musi – gdyż rozliczenia na umowę o dzieło czy zlecenie również wchodzą w grę. Tu jednak pojawiają się także niezbędne inwestycje, grafik freelancer powinien posiadać oryginalne oprogramowanie na którym będzie tworzył swoje projekty. Rejestrując firmę, freelancer będzie zobowiązany także do rozliczania się z urzędem skarbowym – więc sprawa się nieco komplikuje. Aby zaoszczędzić na prowadzeniu działalności grafik może także założyć firmę w Wielkiej Brytanii, czy innym państwie które posiada atrakcyjne opłaty za prowadzenie działalności. Niestety, te w Polsce nie są atrakcyjne, gdyż potrafią freelancera zniszczyć.
Gdzie reklamuje się freelancer ?

Dziś mamy bardzo wiele serwisów, w których możemy znaleźć zlecenia. Są i serwisy Polskie i zagraniczne. Dodatkowo jest cała masa serwisów stockowych, na których możemy sprzedawać przygotowane przez siebie projekty. Poza tym praca freelancera niczym nie różni się od prowadzenia agencji reklamowej. Grafik musi pozyskiwać zlecenia, prowadzić rozmowy z klientami. Z roku na rok potrzebnych jest coraz więcej grafików, gdyż rynek internetowy stale rośnie. Graficy wykonujący głównie projekty ulotek, wizytówek oraz innych materiałów drukowanych coraz częściej – nie są potrzebni, gdyż na poczet wydruków klienci uciekają z reklamami do internetu – jest to i tańsze i skuteczniejsze źródło pozyskiwania klientów. Dlatego warto się wyspecjalizować w wykonywaniu prac przydatnych w internecie, mogą to być banery reklamowe, szablony stron internetowych, czy inne materiały mogące być przydatnymi w sieci.

Ile zarabia freelancer ?

To ciężkie pytanie. Wiele ludzi zaczyna pracę na własny rachunek jednocześnie pracując w innych firmach, a jeżeli freelancerka jest tylko dodatkiem tacy graficy potrafią łapać zlecenia po 500-5000zł, w zależności od trudności zlecenia. Graficy pracujący w sieci mogą dobrze zarabiać, jeżeli mają wszystko odpowiednio poukładane. Dobrze, czyli 5000-10.000zł, są jednak i tacy, którzy zarobią jedynie 200-500zł miesięcznie i traktują to jako dodatek do etatowej pracy, lub po prostu rozrywkę. Wszystko więc zależy od tego jak daleko zabrniemy w tej naszej pracy grafika. Jeżeli nie wiemy na co liczyć – możemy po prostu spróbować świadczyć usługi graficzne przez internet.